czwartek, 18 maja 2017

"13 reasons why"- czyli "13 powodów", dlaczego Hannah Baker popełniła samobójstwo...

Hej kochani. Znów zrobiłem sobie małą przerwę od bloga ale to tylko dlatego gdyż zbierałem dla was kolejne notki na bloga, które już niedługo będziecie mogli tu poczytać. Jakiś czas temu na asku trwało kolejne głosowanie na serial, o którym chcielibyście poczytać na moim blogu. Cóż rywalizacja była zacięta między serialem 13 powodów a SKAM, ale ostatecznie wybraliście Netflixowy serial 13 powodów. Przyznam się dobry wybór ;). Cóż nie przedłużając, poznajmy z bliska serial, o którym mówią dosłownie wszyscy i który chyba każdy zdążył już obejrzeć.


13 powodów (ang: 13 reasons why) jest to amerykański serial telewizyjny stworzony przez Briana Yokery'a, wyprodukowany przez Netflix i będący adaptacją powieści Jaya Ashera z 2007 roku. Serial składa się z 13 odcinków (cóż nikogo to nie dziwi skoro w tytule jest trzynastka). Wszystkie odcinki zostały opublikowane na Netflix pod koniec marca tego roku wraz z dodatkiem do niego. Jak na razie serial jest na etapie 1 sezonu jednak od niedawna Netflix myśli o produkcji kolejnego.


13 powodów opowiada historię Hannah Baker, nastoletniej uczennicy, która postanowiła popełnić samobójstwo po serii nieprzyjemnych doświadczeń związanych z osobami ze szkoły. Jeden z uczniów szkoły Clay Jensen pewnego razu znajduję przed drzwiami swojego domu pudełko co się potem okazuje zapełnione 7 kasetami magnetofonowymi ponumerowanych po obu stronach. Kasety zostały nagrane przez Hannah Baker jeszcze za życia. Hannah była przyjaciółką Claya oraz jego obiektem westchnień. Podczas słuchania kaset Clay dowiaduję się o przykrych sytuacjach, jakie Hannah musiała przeżywać podczas pobytu w szkolę i które doprowadziły do podjęcia decyzji o odebraniu sobie życia. Każda historia opisana na jednej ze stron kaset jest powiązana z inną osobą, która jak sądzi Hannah ma być adresatem taśm a następnie przekazać przesyłkę kolejnej osobie. Jeżeli natomiast ktoś postanowi przerwać odsłuch kaset, kolejna osoba ma otrzymać osobne pudełko od wtajemniczonego w te sprawy kolegi Hanny. Co się okazuje sam Clay Jensen jest również jednym z powodów i również znajduje się na jednej z kaset. Osoby, które przyczyniły się do tego, że Hannah odebrała sobie życie, starają się powstrzymać Claya przed tym, aby on nikomu nie powiedział o kasetach.


Serial początkowo zdobył uznanie wśród krytyków szczególnie za poruszony temat oraz za obsadę. Jednak z czasem został skrytykowany przez część psychologów za sposób w jaki serial przedstawił samobójstwo oraz poczucie bezsensu życia.

Początkowo rolę Hanny Baker miała zagrać Selena Gomez. 29 października 2015 roku ogłoszono, że Netflix stworzy adaptację książki, jednak Gomez nie będzie w niej grała, tylko stanie się producentem wykonawczym. Jak wszyscy pewnie wiemy, bądź nie wiemy Selena Gomez tak naprawdę nie była głównym producentem serialu. Ona odpowiadała tylko za jego promocję i za wykonanie do niej piosenki "Only You".


Serial był kręcony w obszarze Północnej Kalifornii w miastach takich jak: Vallejo, Benicia, San Rafael, Crockett oraz Sebastopol latem 2016 roku. Ze względu na emocjonalny charakter serialu na planie znajdowały się tak zwane psy terapeutyczne, będące do dyspozycji aktorom.

Nie będę opisywał wam tu całości obsady więc pozwólcie że zajmę się osobą Hanny oraz Claya:

- Hannah Baker- grana przez Katherine Langford- nastoletnia uczennica szkoły do której uczęszcza również jej znajomy Clay Jensen. Hannah przez praktycznie cały sezon serialu jest przedstawiona w retrospekcjach i wspomnieniach głównego bohatera. Tydzień przed swoim samobójstwem nagrała 7 taśm magnetonowych podpisanym w obu stronach w których wytłumaczyła dlaczego postanowiła odebrać sobie życie.


Można powiedzieć, że przeżywała ona koszmar będąc w szkole, ponieważ jej rówieśnicy nie darzyli jej sympatią, uważali ją za łatwą dziewczynę do zdobycia (wiecie o co mi chodzi ;) ). Jej bliskim przyjacielem był Clay Jensen z którym w okresie wakacyjnym pracowała w kinie. Tylko z nim była naprawdę blisko ponieważ nikomu innemu nie mogła ufać jak jemu po tym co jej zrobili. Jest spokojną dziewczyną, czasami tylko wybuchową ale i wyluzowaną. Wraz z nasilającą się falą nienawiści do niej dziewczyna nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować i postanawia popełnić samobójstwo.


Ciekawostką jest iż producenci serialu postanowili dość drastycznie nakręcić sceny samobójstwa Hanny niż jak to miało miejsce w książce. Otóż w serialu Hannah podcina sobie żyły i wykrwawia się w wannie pełnej wody. W książce natomiast mamy do czynienia z tabletkami które Hannah połknęła w dużej ilości. Cóż tutaj muszę jednak pochwalić producentów ponieważ ta scena samobójstwa wywarła na mnie ogromne emocje, po prostu płakałem jak pojebany. Mało tego moje emocje nasiliły się gdy zobaczyłem przybiegającą matkę Hanny nie mającą pojęcia co właśnie spotkało jej córkę, z początku nie mogącą uwierzyć w to, że jej córka już nie żyje. Naprawdę ta scena jest dla ludzi o mocnych nerwach. Zobaczcie sami a się przekonacie.


- Clay Jensen- grany przez Dylana Minnetta- nasz drugi główny bohater serialu, ponieważ to on znajduje pudełko z siedmioma kasetami nagranymi przez Hannah. Zagłębiając się w historie opowiedzianą przez swoją przyjaciółkę Clay dopiero teraz uświadamia sobie przez co przeszła Hannah.Dzięki jego wspomnieniom sami na własne oczy możemy zobaczyć to co się działo z Hanną podczas pobytu w szkole i poza nią. Byłbym zapomniał.. Do pudełka z kasetami była dołączona również mapa z zaznaczonymi miejscami w których odbywały się wydarzenia opisywane przez Hanne w kasetach. Clay na swój sposób jest spokojnym chłopcem z początku nie sprawiającym żadnych problemów, jednak to się zmienia, podczas przesłuchiwania taśm.


Zaczyna wdawać się w bójki z osobami, które również znalazły się w kasetach, buntuje się. Jak możemy odkryć, bardzo tęskni za Hanną, ponieważ jak już pisałem była jego obiektem westchnień, był w niej totalnie zakochany jednak nie potrafił jej tego powiedzieć. Swoje uczucia wyznał jej podczas jednej z imprez. Po przesłuchaniu ostatniej taśmy pudełko z taśmami przekazuje psychologowi szkolnemu. Dlaczego? Cóż tego dowiecie się oglądając serial.
Co do muzyki z serialu, wszyscy ją wychwalają jednak mi najbardziej wpadło w ucho "Only You" od Seleny Gomez. Jest dość spokojna i miło się jej słucha. Jeżeli nie widzieliście jeszcze serialu 13 powodów a chcielibyście go zacząć oglądać poniżej zamieszczam wam zwiastun oraz link gdzie za darmo możecie obejrzeć wszystkie 13 odcinków 1 sezonu-----> https://www.cda.pl/Katarzyna198987/folder/7606751A co ja osobiście myślę o tym serialu?. Cóż z odcinka na odcinek wciąga coraz bardziej. Super że ten serial jest odmienny od wszystkich. Sprawi że poleją się łzy. Moja ocena to 10/10. Nikt nie zrobił chyba tak dobrego serialu nie dla młodzieży ale o młodzieży i ich problemach zarówno w szkole jak i poza nią. Gorąco wam polecam.


Cóż na ten moment ja będę się z wami żegnał, mam nadzieje, że notka wam się spodobała. W następnym miesiącu kolejne głosowanie. Śledźcie mojego aska--- @kuba01031996 Trzymajcie się cieplutko i do zobaczenia już niedługo.

Bibliografia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trzynaście_powodów
https://lekturaobowiazkowa.pl/na-ekranie/13-powodow-dla-ktorych-warto-ogladac-13-powodow/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz